Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad djecom

Objavljeno Srijeda, 02 Prosinac 2015

19. studenog obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad djecom.

Nasilje je kada jedna ili više osoba želi namjerno povrijediti ili udariti drugu osobu.

I u našoj školi može se primijetiti sve veći broj situacija u kojima se nasiljem pokušavaju  „riješiti“ nesuglasice i problemi. To je pokazatelj da nam je komunikacija loša i da ne znamo  oko sebe graditi zdravo i pozitivno okruženje.

 

Svakodnevno možemo vidjeti ili doživjeti neki oblik nasilja: udaranje, šutanje, tuča, guranje, čupanje za kosu, štipanje, nazivanje ružnim imenima, vrijeđanje, ismijavanje, ogovaranje, prijetnje, bullyng...

Bilo koji oblik nasilja stvara nezdravu školsku klimu. Dovodi do izostanaka učenika s nastave, uzrokuje usamljenost i depresiju, anksiozne probleme (osjećaj straha i nesigurnosti) i poremećaj u ishrani, povećava rizike od samoubojstva...

Nasilje povrjeđuje svakoga - žrtvu, nasilnika i promatrače.

Ne smijemo dozvoliti da nasilje vlada u našoj okolini stoga želimo da se u našoj školi poštuju sljedeća pravila ponašanja:

▪ nasilje nije dozvoljeno u našoj učionici niti bilo gdje u školi

▪ mi nikog ne izazivamo, ponižavamo ili nazivamo ružnim imenima

▪ NE udaramo, čupamo, šutamo, guramo ili štipamo jedni druge

▪ ako vidimo da je netko nekog maltretirao, glasno kažemo NE i zaustavimo ga ili odmah tražimo pomoć

▪ kada radimo u grupi uključujemo sve i pazimo da nitko nije izostavljen

▪ činimo da se novi učenici osjećaju dobrodošli

▪ slušamo mišljenje drugih

Članovi Novinarske sekcije OŠ „Nova Bila“ obilježili su Dan borbe protiv nasilja nad djecom izradom plakata s porukom da je nasilje neprihvatljivo i da dobrim ponašanjem svi možemo uživati u veseloj i vedroj budućnosti.

Udružimo se i zajedno recimo NE nasilju!

Tražilica